EM i atletik 2018 | ||||
---|---|---|---|---|
Løbediscipliner | ||||
100 m | Mænd | Kvinder | ||
200 m | Mænd | Kvinder | ||
400 m | Mænd | Kvinder | ||
800 m | Mænd | Kvinder | ||
1500 m | Mænd | Kvinder | ||
5000 m | Mænd | Kvinder | ||
10.000 m | Mænd | Kvinder | ||
100 m s/b | Kvinder | |||
110 m s/b | Mænd | |||
400 m s/b | Mænd | Kvinder | ||
3000 m s/n | Mænd | Kvinder | ||
Stafet 4×100 m | Mænd | Kvinder | ||
Stafett 4×400 m | Mænd | Kvinder | ||
Vejdiscipliner | ||||
Marathon | Mænd | Kvinder | ||
Gå 20 km | Mænd | Kvinder | ||
Gå 50 km | Mænd | Kvinder | ||
Tekniske discipliner | ||||
højt hop | Mænd | Kvinder | ||
Stangspring | Mænd | Kvinder | ||
længdespring | Mænd | Kvinder | ||
Tredobbelt spring | Mænd | Kvinder | ||
Kuglestød | Mænd | Kvinder | ||
Diskuskast | Mænd | Kvinder | ||
Hammerkastning | Mænd | Kvinder | ||
Spydkastning | Mænd | Kvinder | ||
Over det hele | ||||
Syvkamp | Kvinder | |||
Tikamp | Mænd |
Kvindernes 200 m ved EM i atletik 2018 fandt sted den 10. og 11. august i Berlin på det olympiske stadion .
Konkurrencerne blev afholdt efter den ordning, der først blev testet ved det foregående EM : Sommersæsonens tolv bedste atleter (men ikke mere end tre fra landet) fik direkte lov til at deltage i semifinalerne; resten af deltagerne startede i de indledende løb, hvis resultater afgjorde de resterende semifinalister [1] .
Den regerende europamester på 200 meter var Deanna Asher-Smith fra Storbritannien .
Guld | Sølv | Bronze |
Dina Asher-Smith Storbritannien |
Daphne Schippers Holland |
Yamile Samuel Holland |
Inden konkurrencestart var følgende rekorder gyldige.
Verdensrekord | Florence Griffith-Joyner USA |
21.34 | Seoul , Sydkorea |
29. september 1988 |
europæisk rekord | Daphne Schippers Holland |
21,63 | Beijing , Kina |
28. august 2015 |
europamesterskabsrekord | Heike Drexler DDR |
21,71 | Stuttgart , Tyskland |
29. august 1986 |
Sæsonens bedste resultat i verden | Velsignelse Okagbare Nigeria |
22.04 | Abilene , USA |
24. marts 2018 |
Sæsonens bedste resultat i Europa | Dina Asher-Smith Storbritannien |
22.25 | London , Storbritannien |
22. juli 2018 |
datoen | Tid | Konkurrence runde |
---|---|---|
10. august 2018 | 11:25 | Indledende |
10. august 2018 | 19:48 | Semifinaler |
11. august 2018 | 20:45 | Finalen |
Lokal tid ( UTC+2:00 )
Baseret på resultaterne vist i sommersæsonen 2018 blev 10 atleter fritaget fra indledende løb [2] .
Bedømmelse | Sportsmand | Borgerskab | Resultat i 2018 |
---|---|---|---|
en | Dina Asher-Smith | Storbritanien | 22.25 |
2 | Daphne Schippers | Holland | 22.34 |
3 | Yamile Samuel | Holland | 22.37 |
fire | Mujinga Cambunji | Schweiz | 22.48 |
5 | Beth Dobbin | Storbritanien | 22,59 |
6 | Bianca Williams | Storbritanien | 22,60 |
7 | Yvet Lalova-Collio | Bulgarien | 22,63 |
otte | Jody Williams | Storbritanien | 22,75 |
9 | Sarah Atsho | Schweiz | 22,80 |
ti | Jessica Bianca Vessolli | Tyskland | 22,89 |
Forklaring: Q - Automatisk kvalifikation | q - Kvalifikation ved det viste resultat | WR - Verdensrekord | ER - europæisk rekord | CR - EM rekord | NR - National rekord | NU23R - National ungdomsrekord | WL - Bedste sæsonresultat i verden | EL - Sæsonens bedste resultat i Europa | PB - Personligt bedste | SB — Sæsonens bedste resultat | DNS - Startede ikke | DNF - Fik ikke færdig | DQ - Diskvalificeret
Kvalifikation: De første 3 atleter i hvert heat (Q) plus de 5 bedste i tid (q) gik videre til semifinalerne [3] .
24 atleter startede i 3 løb.
Placere | Sportsmand | Borgerskab | løb | Resultat | Vind | Noter |
---|---|---|---|---|---|---|
en | Laura Muller | Tyskland | en | 23.06 | −0,3 m/s | Q, SB |
2 | Christina Timanovskaya | Hviderusland | 3 | 23.07 | +0,4 m/s | Q, NU23R |
3 | Anna Kelbasinskaya | Polen | en | 23.20 | −0,3 m/s | Q |
fire | Gloria Hooper | Italien | 3 | 23.28 | +0,4 m/s | Q |
5 | Phil Healy | Irland | 3 | 23.34 | +0,4 m/s | Q |
6 | Sindia Buksha | Letland | en | 23.36 | −0,3 m/s | Q |
7 | Rebecca Haze | Tyskland | 2 | 23.44 | −0,5 m/s | Q |
otte | Inna Eftimova | Bulgarien | 3 | 23,56 | +0,4 m/s | q |
9 | Manon Depeidt | Belgien | en | 23,59 | −0,3 m/s | q |
ti | Lauren Dorkash Bazolu | Portugal | 3 | 23,60 | +0,4 m/s | q |
elleve | Irene Siragusa | Italien | 2 | 23,60 | −0,5 m/s | Q |
12 | Martina Kotvila | Polen | 2 | 23,62 | −0,5 m/s | Q |
13 | Cornelia Halbher | Schweiz | en | 23,63 | −0,3 m/s | q |
fjorten | Estela Garcia | Spanien | 2 | 23,64 | −0,5 m/s | q |
femten | Marcela Pirkova | tjekkisk | 2 | 23,72 | −0,5 m/s | |
16 | Alina Kalistratova | Ukraine | 3 | 23,79 | +0,4 m/s | |
17 | Ezinne Okparaebo | Norge | 2 | 23,84 | −0,5 m/s | |
atten | Paula Sevilla | Spanien | en | 23,91 | −0,3 m/s | |
19 | Khael Bestue | Spanien | 3 | 23,92 | +0,4 m/s | |
tyve | Alexandra Bezekova | Slovakiet | 2 | 23,93 | −0,5 m/s | |
21 | Helen Rönningen | Norge | 3 | 23,96 | +0,4 m/s | |
22 | Yana Kachur | Ukraine | 2 | 24.00 | −0,5 m/s | |
23 | Elizabeth Bryzgina | Ukraine | en | 24.21 | −0,3 m/s | |
24 | Charlotte Wingfield | Malta | en | 24.40 | −0,3 m/s |
Kvalifikation: De første 2 atleter i hvert heat (Q) plus de 2 bedste i tid (q) går videre til finalen [4] .
Placere | Sportsmand | Borgerskab | løb | Resultat | Vind | Noter |
---|---|---|---|---|---|---|
en | Dina Asher-Smith | Storbritanien | en | 22.33 | +1,1 m/s | Q |
2 | Yamile Samuel | Holland | 3 | 22.58 | +0,2 m/s | Q |
3 | Yvet Lalova-Collio | Bulgarien | en | 22,65 | +1,1 m/s | Q |
fire | Daphne Schippers | Holland | 2 | 22,69 | +1,4 m/s | Q |
5 | Bianca Williams | Storbritanien | en | 22,83 | +1,1 m/s | q |
6 | Beth Dobbin | Storbritanien | 2 | 22,84 | +1,4 m/s | Q |
7 | Mujinga Cambunji | Schweiz | 3 | 22,84 | +0,2 m/s | Q |
otte | Laura Muller | Tyskland | en | 22,87 | +1,1 m/s | q, SB |
9 | Sarah Atsho | Schweiz | 2 | 22,88 | +1,4 m/s | |
ti | Christina Timanovskaya | Hviderusland | 3 | 23.03 | +0,2 m/s | NU23R |
elleve | Phil Healy | Irland | 2 | 23.23 | +1,4 m/s | |
12 | Jessica Bianca Vessolli | Tyskland | 3 | 23.26 | +0,2 m/s | |
13 | Jody Williams | Storbritanien | 3 | 23.28 | +0,2 m/s | |
fjorten | Anna Kelbasinskaya | Polen | 2 | 23.29 | +1,4 m/s | |
femten | Irene Siragusa | Italien | 3 | 23.30 | +0,2 m/s | |
16 | Martina Kotvila | Polen | en | 23.41 | +1,1 m/s | |
17 | Rebecca Haze | Tyskland | 2 | 23.42 | +1,4 m/s | |
atten | Gloria Hooper | Italien | 2 | 23.43 | +1,4 m/s | |
19 | Estela Garcia | Spanien | en | 23.46 | +1,1 m/s | |
tyve | Manon Depeidt | Belgien | 2 | 23,60 | +1,4 m/s | |
21 | Inna Eftimova | Bulgarien | 3 | 23,62 | +0,2 m/s | |
22 | Lauren Dorkash Bazolu | Portugal | en | 23,80 | +1,1 m/s | |
23 | Cornelia Halbher | Schweiz | en | 23,98 | +1,1 m/s | |
Sindia Buksha | Letland | 3 | DNS |
Kvindernes 200 m-finale fandt sted den 11. august 2018 [5] . Dinah Asher-Smith, 22, forsvarede sin europæiske titel og vandt sit andet guld i turneringen, efter at have været den stærkeste på 100 meter fire dage tidligere . Hun blev den 11. atlet til at score den vindende sprintdouble (100m og 200m) ved EM, og den første fra Storbritannien. Asher-Smiths tid på 21,89 var en ny national rekord, verdens bedste sæson nogensinde og den næsthurtigste i turneringens historie.
Den regerende verdensmester fra Holland, Daphne Schippers , vandt efter bronze på 100 meters afstand en sølvmedalje, hendes landsmand Yamile Samuel tog tredjepræmien [6] .
Placere | Sportsmand | Borgerskab | Resultat | Vind | Noter |
---|---|---|---|---|---|
en | Dina Asher-Smith | Storbritanien | 21,89 | +0,2 m/s | NR , WL |
2 | Daphne Schippers | Holland | 22.14 | +0,2 m/s | SB |
3 | Yamile Samuel | Holland | 22.37 | +0,2 m/s | = PB |
fire | Mujinga Cambunji | Schweiz | 22.45 | +0,2 m/s | SB |
5 | Yvet Lalova-Collio | Bulgarien | 22,82 | +0,2 m/s | |
6 | Bianca Williams | Storbritanien | 22,88 | +0,2 m/s | |
7 | Beth Dobbin | Storbritanien | 22,93 | +0,2 m/s | |
otte | Laura Muller | Tyskland | 23.08 | +0,2 m/s |