Spartak (fodboldklub, Gorno-Altaisk)
Den aktuelle version af siden er endnu ikke blevet gennemgået af erfarne bidragydere og kan afvige væsentligt fra den
version , der blev gennemgået den 11. maj 2020; checks kræver
3 redigeringer .
Spartak (Gorno-Altaisk) |
---|
|
Fulde navn |
Fodboldklubben "Spartak" Gorno-Altaisk |
Kaldenavne |
rød-hvid , Altaians , Spartak-bjerget |
Grundlagt |
1992 |
Opløst |
2006 |
Stadion |
Dynamo |
Hovedtræner |
Oleg Arkhincheev |
Konkurrence |
Mesterskab i Altai-territoriet, 1. liga |
2019 |
1 af 6 |
|
Spartak er en russisk fodboldklub med base i Gorno-Altaisk . Grundlagt i 1992 .
Holdhistorie
I 1992 deltog Spartak Gorno-Altai i 2. liga, 6. zone, Ruslands første mesterskab, og sluttede på en 11. plads ud af 13 deltagere på finalebordet. Altai vandt den største sejr hjemme over Neftyanik-holdet Uray 6:2. Spartak led det største nederlag i Leninsk-Kuznetsky fra Zorya 0:6, som til sidst blev zonevinderen. Holdet begyndte igen at konkurrere i interregionale konkurrencer som et klubhold siden 1995. Derefter blev det besluttet, at holdet ville deltage i det russiske mesterskab blandt amatørfodboldhold i III-divisionen i Sibirien-zonen. Spartak spillede på niveau med russiske konkurrencer indtil 2014. I løbet af denne tid formåede holdet at spille i den første og højeste liga i III-divisionen i Sibirien-zonen parallelt - i mesterskabet og cuppen i Altai-territoriet og byen Gorno-Altaisk. Hjemmekampe med deltagelse af "Spartak" samlede ofte mere end 2-2,5 tusinde fans. I 2004 blev holdet vinderen af den russiske Cup blandt amatørhold i Sibirien-zonen og deltog i den sidste del af den russiske Cup. I 2010 blev Spartak vinderen i det russiske mesterskab blandt amatørhold, Sibirien zone (III division, I liga). Holdet fik retten til at spille i den øverste liga i III-divisionen, men at flytte til en højere liga ville betyde behov for ekstra omkostninger, så det blev besluttet at forlade holdet i den første liga.
Fra 2014-sæsonen deltager Spartak kun i mesterskabet og cuppen i Altai-territoriet, hvor det gentagne gange bliver vinder og præmievinder af konkurrencen.
I september 2010 åbnede det rekonstruerede Dynamo-stadion.
Præstationer
- 1. plads i zonen "Sibirien" LFL, 1. liga - 2010
- 2. plads i zonen "Sibirien" LFL, 1. liga - 2009
- 1. plads i mesterskabet i Altai-territoriet - 2008, 2013,2019
- 2. plads i mesterskabet i Altai-territoriet - 1996, 2001
- 3. plads i mesterskabet i Altai-territoriet - 2006, 2007
- 1. plads i mesterskabet i Republikken Altai - 2010
Præstationsresultater
Russisk mesterskab
År
|
navn turnering
|
Cheka
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
bolde
|
O
|
M
|
Ch. træner
|
Bombardier
|
1992
|
2. liga, 6. zone
|
13
|
24
|
6
|
3
|
femten
|
20-47
|
femten
|
elleve
|
|
|
Championship of Russia (LFL)
År
|
Drej navn
|
Cheka
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
bolde
|
O
|
M
|
Cheftræner
|
Bombardier
|
2004
|
3 division, zone "Sibirien", indledende fase. Gruppe "B"
|
otte
|
fjorten
|
2
|
en
|
elleve
|
16-38
|
7
|
otte
|
|
|
|
Etape 2. For pladser fra 7 til 14. Kvalifikation "B"
|
fire
|
3
|
en
|
en
|
en
|
4-3
|
fire
|
13
|
|
|
2005
|
Division 3, zone "Sibirien", Major League
|
ti
|
atten
|
5
|
3
|
ti
|
24-51
|
atten
|
9
|
|
|
2009
|
3. division, Sibirien zone, 1. liga
|
3
|
6
|
3
|
0
|
3
|
11-9
|
9
|
2
|
|
|
2010
|
Division 3, Sibirien zone, 1. liga
|
5
|
otte
|
5
|
en
|
2
|
15-10
|
16
|
en
|
|
|
2011-2012
|
Division 3, Sibirien zone, 1. liga
|
6
|
tyve
|
ti
|
3
|
7
|
49-44
|
33
|
3
|
|
|
2012-2013
|
3. division, Sibirien zone, 1. liga
|
6
|
ti
|
fire
|
en
|
5
|
14-16
|
13
|
fire
|
|
|
Mesterskab i Altai-territoriet
År
|
Drej navn
|
Cheka
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
bolde
|
O
|
M
|
Ch. træner
|
Bombardier
|
1996
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1997
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1998
|
1. liga
|
12
|
22
|
9
|
3
|
ti
|
43-39
|
tredive
|
7
|
|
|
1999
|
1. liga
|
12
|
22
|
elleve
|
2
|
9
|
44-40
|
35
|
5
|
|
|
2000
|
1. liga
|
ti
|
atten
|
fire
|
3
|
elleve
|
19-39
|
femten
|
otte
|
|
|
2001
|
1. liga
|
12
|
22
|
12
|
5
|
5
|
58-40
|
41
|
2
|
|
|
2002
|
1. gruppe
|
12
|
22
|
12
|
fire
|
6
|
52-27
|
40
|
fire
|
|
|
2003
|
1. gruppe
|
12
|
22
|
fjorten
|
3
|
5
|
37-17
|
45
|
fire
|
|
|
2006
|
1. gruppe A
|
9
|
16
|
elleve
|
3
|
2
|
60-17
|
36
|
2
|
|
|
|
Sidste fase
|
6
|
6
|
fire
|
en
|
en
|
9-6
|
13
|
2
|
|
|
2007
|
1. gruppe
|
9
|
atten
|
9
|
fire
|
3
|
43-24
|
31
|
3
|
|
|
2008
|
Indledende etape West Zone
|
otte
|
fjorten
|
13
|
en
|
0
|
67-9
|
40
|
en
|
|
|
|
Sidste fase
|
5
|
fire
|
2
|
en
|
en
|
9-6
|
7
|
en
|
|
|
2013
|
1. liga, indledende turnering, østlig division
|
fire
|
6
|
fire
|
en
|
en
|
29-6
|
13
|
2
|
|
|
Sidste fase, slutspil
|
otte
|
fire
|
fire
|
0
|
0
|
12-4
|
12
|
en
|
|
O.Krista-3
|
2014
|
1. liga, indledende turnering, østlig division
|
6
|
ti
|
6
|
2
|
2
|
37-10
|
tyve
|
2
|
|
O.Krista-12
|
|
Sidste fase, slutspil
|
otte
|
3
|
2
|
en
|
0
|
11-2
|
7
|
3
|
|
E.Kronik-8
|
2015
|
1. liga
|
7
|
12
|
5
|
fire
|
3
|
26-14
|
19
|
fire
|
|
E.Kronik-11
|
2016
|
1. liga
|
7
|
12
|
7
|
2
|
3
|
31-20
|
23
|
2
|
|
E.Kronik-10
|
2017
|
1. liga
|
ti
|
atten
|
ti
|
en
|
7
|
42-38
|
31
|
fire
|
|
O.Krista-21
|
2018
|
1. liga
|
9
|
16
|
12
|
0
|
fire
|
64-25
|
36
|
2
|
|
O.Krista-40
|
2019
|
1. liga
|
6
|
femten
|
13
|
en
|
en
|
65-15
|
40
|
en
|
|
O.Krista-27
|
mesterskabet i Republikken Altai
År
|
Drej navn
|
Cheka
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
bolde
|
O
|
M
|
Cheftræner
|
Bombardier
|
2010
|
Indledende turnering, Nordzone
|
5
|
otte
|
otte
|
0
|
0
|
48-6
|
24
|
en
|
|
|
|
Sidste fase, slutspil
|
fire
|
2
|
2
|
0
|
0
|
5-1
|
6
|
en
|
|
|
2013
|
Indledende fase, "Capital" zone
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Finaleturnering, gruppe B
|
3
|
2
|
2
|
0
|
0
|
20-0
|
6
|
en
|
|
|
|
Finalen
|
2
|
en
|
en
|
0
|
0
|
10-0
|
3
|
en
|
|
|
2014
|
Indledende fase, "Capital" zone
|
7
|
12
|
|
|
|
|
tredive
|
en
|
|
|
|
Sidste fase, slutspil
|
otte
|
3
|
3
|
0
|
0
|
26-3
|
9
|
en
|
|
|
2015
|
Indledende fase, "Capital" zone
|
6
|
ti
|
ti
|
0
|
0
|
76-8
|
tredive
|
en
|
|
|
|
Sidste fase, slutspil
|
otte
|
3
|
3
|
0
|
0
|
12-1
|
9
|
en
|
|
|
Links
Fodboldklubber i tredje division sæson 2021 |
---|
Fjernøsten |
|
---|
Sibirien | Øst gruppe |
|
---|
Centergruppe |
|
---|
Syd gruppe |
|
---|
|
---|
Ural og Vestsibirien |
|
---|
Volga-regionen |
|
---|
Gylden ring |
|
---|
Nord Vest |
|
---|
SFF "Center" (Chernozemie) |
|
---|
Sydlige føderale distrikt / nordkaukasiske føderale distrikt |
|
---|
Moskva-regionen | |
---|
Moskva | |
---|