RCC ved de paralympiske lege | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
IOC kode | RPC | ||||||||
NOC | russiske paralympiske komité | ||||||||
Paralympiske Lege i Tokyo | |||||||||
Atleter | 246 i 20 sportsgrene | ||||||||
fanebærer |
Elena Pautova og Andrey Vdovin (åbning) Roman Zhdanov (afslutning) |
||||||||
Medaljer plads 4 |
|
||||||||
Deltagelse i de paralympiske sommerlege | |||||||||
Deltagelse i de paralympiske vinterlege | |||||||||
|
|||||||||
se også | |||||||||
Rusland (1996-2012) |
Medaljer efter sport | ||||
---|---|---|---|---|
En slags sport | i alt | |||
boccia | 0 | 0 | en | en |
Cykling | 3 | 0 | 0 | 3 |
Sidder volleyball | 0 | en | 0 | en |
Roning og kanosejlads | 0 | en | 0 | en |
Judo | 0 | 0 | 3 | 3 |
atletik | 12 | 13 | 13 | 38 |
Bordtennis | en | 2 | fire | 7 |
Styrkeløft | 0 | 0 | en | en |
Svømning | 17 | fjorten | atten | 49 |
Skydning | 0 | 0 | en | en |
Bueskydning | en | 0 | 2 | 3 |
taekwondo | 0 | 0 | 3 | 3 |
Kørestolshegn | 2 | 2 | 3 | 7 |
i alt | 36 | 33 | 49 | 118 |
Medaljer om dagen | ||||
dag, dato | i alt | |||
Dag 1, 25. august | 3 | en | 2 | 6 |
Dag 2, 26. august | 3 | fire | fire | elleve |
Dag 3, 27. august | 3 | 2 | fire | 9 |
Dag 4, 28. august | fire | 0 | ti | fjorten |
Dag 5, 29. august | 2 | 2 | otte | 12 |
Dag 6, 30. august | fire | 2 | 3 | 9 |
Dag 7, 31. august | 6 | 5 | 2 | 13 |
Dag 8, 1. september | 7 | fire | fire | femten |
Dag 9, 2. september | 0 | 3 | 5 | otte |
Dag 10, 3. september | 2 | 6 | 2 | ti |
Dag 11, 4. september | 2 | 3 | 5 | ti |
Dag 12, 5. september | 0 | en | 0 | en |
i alt | 36 | 33 | 49 | 118 |
Antal deltagende atleter | ||||
En slags sport | M. | OG. | i alt | |
Badminton | 0 | en | en | |
boccia | 6* | 3 | 9 | |
Cykling | 5 | 3 | otte | |
Sidder volleyball | 12 | 12 | 24 | |
Goalball | 0 | 6 | 6 | |
Ro kajak | fire | 2 | 6 | |
Judo | fire | 5 | 9 | |
Bueskydning | 6 | 5 | elleve | |
atletik | 45* | 27 | 72* | |
Ridning | 2 | 2 | fire | |
Parakano | fire | 3 | 7 | |
triatlon | en | fire* | 5* | |
Styrkeløft | 0 | 2 | 2 | |
Skydning | 3 | 3 | 6 | |
Svømning | 32 | 21 | 53 | |
Bordtennis | fire | 6 | ti | |
taekwondo | 3 | en | fire | |
Kørestolshegn | 6 | 6 | 12 | |
siddende tennis | 0 | 2 | 2 | |
i alt | 137 | 114 | 251 | |
* Ledere i atletik, triatlon og boccia betragtes også som atleter ved de paralympiske lege |
Den russiske paralympiske komité ved de paralympiske sommer 2020 , der blev afholdt i Tokyo fra 24. august til 5. september 2021, var repræsenteret af 246 atleter i 20 sportsgrene.
Medalje (nr.) | Sportsmand | Slags sport, disciplin, kategori | datoen |
---|---|---|---|
Guld (1) | Valeria Shabalina | Svømning , kvinders 100 m butterfly, S14 | 25-august |
Guld (2) | Roman Zhdanov | Svømning , mænds 50m brystsvømning, SB3 | 25-august |
Guld (3) | Anastasia Gontar | Svømning , kvinders 50m fri, S10 | 25-august |
Guld (4) | Mikhail Astashov | Cykling , mænd, individuel. forfølgelse, C1 | august, 26 |
Guld (5) | Andrey Kalina | Svømning , mænds 100m brystsvømning, SB8 | august, 26 |
Guld (6) | Alexander Kuzyukov | Kørestolshegn , mænds epee klasse B | august, 26 |
Guld (7) | Valeria Shabalina | Svømning , kvinders 200 m fri, S14 | 27. august |
Guld (8) | Alexander Kuzyukov , Maxim Shaburov , Artur Yusupov |
Kørestolshegn , mænd, hold-epee | 27. august |
Guld (9) | Albert Khinchagov | Atletik , Mænds kuglestød, F37 | 27. august |
Guld (10) | Alexander Yaremchuk | Atletik , mænds 1500 m, T46 | 28. august |
Guld (11) | Elena Prokofieva | Bordtennis damesingle klasse 11 | 28. august |
Guld (12) | Roman Zhdanov | Svømning , mænds 150 m medley, SM4 | 28. august |
Guld (13) | Andrey Granichka | Svømning mænds 100 m rygsvømning SB5 | 28. august |
Guld (14) | Denis Gnezdilov | Atletik , Mænds kuglestød, F40 | 29. august |
Guld (15) | Dmitry Chernyaev | Svømning , mænds 100m brystsvømning, SB4 | 29. august |
Guld (16) | Bogdan Mozgovoy | Svømning , mænds 100 m rygsvømning, S | 30. august |
Guld (17) | Dmitry Safronov | Atletik , mænds 100 m T35 | 30. august |
Guld (18) | Anton Prokhorov | Atletik , mænds 100 m T63 | 30. august |
Guld (19) | Evgeny Torsunov | Atletik , Længdespring for mænd, T36 | 30. august |
Guld (20) | Mikhail Astashov | Cykling , mænd, landevej. race med start, C1 | 31. august |
Guld (21) | Anton Kulyatin | Atletik , mænds 1500m T13 | 31. august |
Guld (22) | Vladimir Sviridov | Atletik , mænd, kuglestød, F36 | 31. august |
Guld (23) | Andrey Nikolaev | Svømning , mænds 400m fri, S8 | 31. august |
Guld (24) | Valeria Shabalina | Svømning , kvinders 200 m medley, SM14 | 31. august |
Guld (25) | Ilnur Garipov Anna Krivshina Daria Pikalova Vladimir Sotnikov |
Svømning , 4 x 100m fri, 49 point | 31. august |
Guld (26) | Andrey Vdovin | Atletik , mænds 400 m T37 | 1. september |
Guld (27) | Maria Pavlova | Svømning , kvinders 100m brystsvømning, SB7 | 1. september |
Guld (28) | Ruslan Kuznetsov | Cykling , Landevejsløb for mænd, H3 | 1. september |
Guld (29) | Andrey Kalina | Svømning , mænds 200 m medley, SM9 | 1. september |
Guld (30) | Victoria Ischiulova | Svømning , kvinders 50 m fri S8 | 1. september |
Guld (31) | Galina Lipatnikova | Atletik , kvinders kuglestød, F36 | 1. september |
Guld (32) | Musa Taymazov | Atletik , Mænds klubkast, F51 | 1. september |
Guld (33) | Roman Zhdanov | Svømning mænd 50 m rygsvømning S4 | 3. september |
Guld (34) | A. Gladkov , D. Grigoriev , A. Kalina , B. Mozgovoy , A. Nikolaev , A. Skaliukh , D. Smirnov , D. Tarasov |
Svømning , mænd, stafet 4 x 100 m kompleks |
3. september |
Guld (35) | Dmitry Safronov | Atletik , mænds 200 m T35 | 4 september |
Guld (36) | Margarita Sidorenko , Kirill Smirnov |
Bueskydning , blandet hold, olympisk bue | 4 september |
Sølv (1) | Andrey Nikolaev | Svømning mænds 100 m fri S8 | 25-august |
Sølv (2) | Andrey Granichka | Svømning , mænds 200 m individuel medley, SM6 | august, 26 |
Sølv (3) | Artyom Isaev | Svømning , mænds 100m brystsvømning, SB9 | august, 26 |
Sølv (4) | Maxim Shaburov | Kørestolshegn , mænds epee klasse A | august, 26 |
Sølv (5) | Victoria Boykova | Kørestolshegn , Damebukser Klasse B | august, 26 |
Sølv (6) | Daria Pikalova | Svømning kvinders 100 m rygsvømning S12 | 27. august |
Sølv (7) | Andrey Vdovin | Atletik , mænds 100 m T37 | 27. august |
Sølv (8) | Denis Tarasov | Svømning mænds 100 m fri S9 | 29. august |
Sølv (9) | Anna Krivshina | Svømning , kvinders 50m fri, S13 | 29. august |
Sølv (10) | Malyak Aliyeva | Bordtennis , damesingle klasse 6 | 30. august |
Sølv (11) | Victoria Safonova | Bordtennis , damesingle klasse 7 | 30. august |
Sølv (12) | Evgeny Shvetsov | Atletik , mænds 400 m T36 | 31. august |
Sølv (13) | Daria Pikalova | Svømning , kvinders 100 m fri, S12 | 31. august |
Sølv (14) | Natalia Butkova | Svømning , kvinders 50m brystsvømning, SB3 | 31. august |
Sølv (15) | Margarita Goncharova | Atletik , Kvindernes længdespring, T38 | 31. august |
Sølv (16) | Alexey Churkin | Atletik , Mænds kuglestød, F32 | 31. august |
Sølv (17) | Nikita Prokhorov | Atletik , Mænds kuglestød, F46 | 1. september |
Sølv (18) | Egor Efrosinin | Svømning , mænds 100m brystsvømning, SB7 | 1. september |
Sølv (19) | Elena Ivanova | Atletik , kvinders 100m T36 | 1. september |
Sølv (20) | Daria Lukyanenko | Svømning , kvinders 100m brystsvømning, SB12 | 1. september |
Sølv (21) | Vyacheslav Emelyantsev | Svømning mænds 100 m rygsvømning S14 | 2. september |
Sølv (22) | Valeria Shabalina | Svømning kvinders 100 m rygsvømning S14 | 2. september |
Sølv (23) | Anastasia Gontar Victoria Ishchiulova Ani Palyan Elizaveta Sidorenko |
Svømning , kvinders 4 x 100 m medley stafet |
2. september |
Sølv (24) | Alexander Rabotnitsky | Atletik , mænds 1500m T20 | 3. september |
Sølv (25) | Alexandra Mighty | Fritræn , Kvindernes længdespring, T47 | 3. september |
Sølv (26) | Alexey Kuznetsov | Atletik , mænds spydkast, F54 | 3. september |
Sølv (27) | Leonid Krylov | Roning og kanosejlads , mænd, kajak, KL3 | 3. september |
Sølv (28) | Victoria Ischiulova | Svømning , kvinders 100 m butterfly, S8 | 3. september |
Sølv (29) | Alexandra Ruchkina | Atletik , Kvindernes længdespring, T20 | 3. september |
Sølv (30) | Andrey Vdovin | Atletik , mænds 200 m T37 | 4 september |
Sølv (31) | Margarita Goncharova | Atletik , kvinders 400m T38 | 4 september |
Sølv (32) | A. Baichik , E. Volosnikov , A. Volkov , I. Zinnatullin , A. Krupin , A. Lavrinovich , V. Milenin , V. Pankratov , S. Pozdeev , A. Reznichenko , A. Savichev , D. Shestakov |
Siddende volleyball , mænd, siddende volleyball | 4 september |
Sølv (33) | Elena Pautova | Atletik , Kvinders Marathon, T12 | 5. september |
Bronze (1) | Vladimir Danilenko | Svømning mænds 100 m rygsvømning S2 | 25-august |
Bronze (2) | Daria Pikalova | Svømning , kvinders 100 m butterfly, S13 | 25-august |
Bronze (3) | Roman Zhdanov | Svømning , mænds 100m fri, S4 | august, 26 |
Bronze (4) | Dmitry Bartasinsky | Svømning , mænds 100m brystsvømning, SB9 | august, 26 |
Bronze (5) | Vladimir Sotnikov | Svømning mænds 100 m rygsvømning S13 | august, 26 |
Bronze (6) | Adelina Razetdinova | Svømning , kvinders 100m brystsvømning, SB8 | august, 26 |
Bronze (7) | Victoria Potapova | Judo , kvinder -48 kg | 27. august |
Bronze (8) | Alesya Stepanyuk | Judo , kvinder -52 kg | 27. august |
Bronze (9) | Vyacheslav Emelyantsev | Svømning , mænds 200m fri, S14 | 27. august |
Bronze (10) | Victoria Boykova , Alena Evdokimova , Julia Maya |
Kørestolshegn , kvinder, team épée | 27. august |
Bronze (11) | Alexander Kostin | Atletik , mænds 5000m T13 | 28. august |
Bronze (12) | Nadezhda Pushpasheva | Bordtennis , dame, single, klasse 1-2 | 28. august |
Bronze (13) | Raisa Chebanika | Bordtennis , damesingle klasse 6 | 28. august |
Bronze (14) | Yuri Nozdrunov | Bordtennis , herresingle klasse 9 | 28. august |
Bronze (15) | Natalia Butkova | Svømning , kvinders 150 m medley, SM4 | 28. august |
Bronze (16) | Nikita Nagaev | Kørestolshegn , mænd, folie, klasse A | 28. august |
Bronze (17) | Ludmila Vasilyeva | Kørestolshegn , Kvinders Folie Klasse A | 28. august |
Bronze (18) | Maria Pavlova | Svømning , kvinders 200 m medley, SM8 | 28. august |
Bronze (19) | Elena Krutova , Alexey Leonov |
Bueskydning , blandet hold, W1 | 28. august |
Bronze (20) | Anastasia Solovyova | Atletik , kvinders 400m T47 | 28. august |
Bronze (21) | Anatoly Shevchenko | Judo , herre - 100 kg | 29. august |
Bronze (22) | Vera Muratova | Styrkeløft , kvinder, op til 79 kg | 29. august |
Bronze (23) | Julia Shishova | Svømning kvinders 50 m rygsvømning S3 | 29. august |
Bronze (24) | Vladimir Danilenko | Svømning , mænds 200m fri, S2 | 29. august |
Bronze (25) | Stepanida Artakhinova Bair Shigaev |
Bueskydning , blandet hold, sammensat bue | 29. august |
Bronze (26) | Vitaly Gritsenko | Atletik , mænds 400 m T53 | 29. august |
Bronze (27) | Anna Sapozhnikova | Atletik , Kvindernes længdespring, T37 | 29. august |
Bronze (28) | Roman Tarasov | Atletik , mænds 100m T12 | 29. august |
Bronze (29) | Roman Zhdanov | Svømning , mænds 200m fri, S4 | 30. august |
Bronze (30) | Artyom Kalashyan | Atletik , mænds 100 m T35 | 28. august |
Bronze (31) | Julia Shishova | Svømning , kvinders 100 m fri S3 | 30. august |
Bronze (32) | Fedor Rudakov | Atletik , mænds 1500m T11 | 31. august |
Bronze (33) | Nikita Kotukov | Atletik , Længdespring for mænd, T47 | 31. august |
Bronze (34) | Chermen Kobesov | Atletik , mænds 400 m T37 | 1. september |
Bronze (35) | Malyak Aliyeva , Victoria Safonova , Raisa Chebanika |
Bordtennis , kvinder, holdturnering, klasse 6-8 |
1. september |
Bronze (36) | Artur Sayfutdinov | Svømning , mænds 100m brystsvømning, SB12 | 1. september |
Bronze (37) | Evgeniya Galaktionova | Atletik , kvinders kuglestød, F32 | 1. september |
Bronze (38) | Vyacheslav Lensky | Svømning , mænds 400m fri, S6 | 2. september |
Bronze (39) | Alexander Skaliukh | Svømning , mænds 100m butterfly, S9 | 2. september |
Bronze (40) | Vladimir Danilenko | Svømning mænd 50 m rygsvømning S2 | 2. september |
Bronze (41) | Anna Poddubskaya | Taekwondo , kvinder -49 kg | 2. september |
Bronze (42) | Daniel Sidorov | Taekwondo , mænd -61 kg | 2. september |
Bronze (43) | Roman Makarov | Svømning , mænds 100m butterfly, S12 | 3. september |
Bronze (44) | Elena Gorlova | Atletik , Kvindeklubkast, F51 | 3. september |
Bronze (45) | Artyom Kalashyan | Atletik , mænds 200 m T35 | 4 september |
Bronze (46) | Sergey Malyshev | Skydning , blandet hold, pistol, 50 m, SH1 | 4 september |
Bronze (47) | Daria Adonina , Sergei Safin , Ivan Frolov |
Boccia , mixed double, BC4 | 4 september |
Bronze (48) | Anna Kulinich-Sorokina | Atletik , kvinders 200m T12 | 4 september |
Bronze (49) | Zaynutdin Ataev | Taekwondo , mænd, over 75 kg | 4 september |
de Paralympiske Sommerlege 2020 | Lande ved|
---|---|
Asien |
|
Amerika |
|
Afrika |
|
Europa |
|
Oceanien |
|
Andet | Flygtninge Paralympiske Hold |