Lidselmash (mini-fodboldklub)
Lidselmash |
Grundlagt |
2007 |
Opløst |
2019 |
Stadion |
SOK "Olympia", Lida |
Kapacitet |
1000 |
Præsidenten |
Yuri Vashkevich |
Hovedtræner |
Viktor Tarchilo |
Internet side |
mini.fodbold.af |
Konkurrence |
Major League |
2015/16 |
Champion |
|
IFC Lidselmash er en mini-fodboldklub fra Lida , firedobbelt mester i Hviderusland (2012, 2015, 2016, 2018), bronzevinder af mesterskabet (2013, 2017) og to gange vinder af den hviderussiske Super Cup (2015, 2016). Hviderusland Cup Vinder (2018/2019).
Historie
Mini-fodboldklub "Lidselmash" blev grundlagt i 2007 på initiativ af generaldirektøren for anlægget "Lidselmash" Yury Vashkevich. På mindre end et halvt årti gik han fra bymesterskabets hold til eliteklassens hold. I øjeblikket er cheftræner Viktor Tarchilo.
Klubprestationer
- Champion of Belarus (4): 2011/12, 2014/15, 2015/16, 2017/18
- Bronzemedaljevinder af mesterskabet i Belarus: 2012/13
- Hviderussisk Super Cup- vinder (2): 2015, 2016
- Hviderusland Cup Vinder (1): 2018/19
- Belarus Cup finalist (3): 2011/12, 2015/16, 2016/17
- Medlem af UEFA Cup Elite Round: (2015/16, 2018/19)
Nuværende line- up
Ingen.
|
|
Position
|
Navn
|
Fødsels år
|
21
|
|
VR
|
Evgeniy Zmyslya
|
1984
|
16
|
|
VR
|
Andrey Golovnev
|
1983
|
en
|
|
VR
|
Ilya Gremza
|
1997
|
tyve
|
|
|
Artyom Ros
|
1988
|
7
|
|
|
Pavel Ragovik
|
1991
|
9
|
|
|
Vladimir Zhigalko
|
1990
|
ti
|
|
|
Dmitry Los
|
1986
|
|
|
Ingen.
|
|
Position
|
Navn
|
Fødsels år
|
elleve
|
|
|
Archil Sebiskviradze
|
1989
|
13
|
|
|
Irakli Todua
|
-
|
fjorten
|
|
Uni.
|
Mikhail Goroshko
|
1988
|
femten
|
|
|
Maxim Voronin
|
1982
|
atten
|
|
|
Nikoloz Zedelashvili
|
1983
|
|
European Cups
Balance af kampe i UEFA Cuppen:
Rund
|
Tændstikker
|
|
|
|
|
|
|
Indledende runde |
3 |
3 |
0 |
0 |
13 |
fire |
+9
|
Hovedrunde |
otte |
fire |
0 |
fire |
13 |
fjorten |
-en
|
Eliterunde |
3 |
2 |
0 |
en |
13 |
otte |
+5
|
i alt |
fjorten |
9 |
0 |
5 |
39 |
26 |
+13
|
Kampresultater
Sæson |
Runde, dato og sted |
Konkurrerende |
Kontrollere
|
2012/13
|
Indledende runde Birkerod , 8.- 11. august 2012
|
København |
6:1
|
Elwesia |
2:1
|
edro |
5:2
|
Main Round Split , 5.-8. september 2012
|
MNK Split |
0:1
|
Dynamo (Moskva) |
1:5
|
akademi |
+:-
|
2015/16
|
Gyor Main Round 29. september - 2. oktober 2015
|
Slave DETTE |
4:3
|
Baku United |
4:2
|
national |
1:0
|
Eliterunde Torrejon de Ardoz , 12.-15. november 2015
|
Kreml Bicêtre United |
4:2
|
Dobovets |
7:2
|
Inter Movistar |
2:4
|
2016/17
|
Hovedrunde Kragujevac , 12.-15. oktober 2016
|
Atina-90 |
3:1
|
national |
0:1
|
Økonomer |
0:1
|
Links