Den Store All-Russian Derby Prize for væddeløbsheste er blevet afholdt på Central Moscow Hippodrome siden 1886 for heste af tre års raceren race ; løbsdistance: i perioden fra 1886 til 1889 (inkl.) - 2417 m, fra 1900 til 1925 (inkl.) - 2440 m, fra 1926 til i dag - 2400 m.
Fra 1924 til 1991 blev Grand All-Union Prize (Derby) spillet. I 1924 blev prisen udloddet på hippodromen på Khrenovsky stutteri . Fra 1992 til 2000 blev prisen spillet på Pyatigorsk Hippodrome . For andre racer af heste (for eksempel Arabian , Akhal-Teke ) har Rusland også Store All-Russian Prizes, hvor tre-årige heste deltager, og distancen er som regel 2400 eller 2000 meter .
For travheste er den store allrussiske derbypris blevet spillet siden 1899 for fireårige travheste af alle racer født i Rusland på en afstand af 1600 m. I 1956 var distancen 2400 m. Den store all-russiske præmie for travere spilles på Hippodromen Central Moscow .
Grand All-Russian Prize er sæsonens centrale løb og har som regel den største præmiefond sammenlignet med andre starter. Betydningen af at vinde disse konkurrencer er også meget høj. De fleste Derby-vindere har en tendens til at leve op til deres klasse ved også at vinde andre præmier, og så bliver de fremragende hingste.
År | Hest | Oprindelse | Anlæg (ejer) | Jockey | legesyge |
---|---|---|---|---|---|
1886 | God dreng;
Baronet |
Good Gop - Miss Make;
Highlander – Miss Der |
Krasinsky;
Krasinskikh |
Gan;
gof |
2.51.0 |
1887 | Lineal | Isonomi - Reet | Krasinskikh | gof | 2.45.0 |
1888 | Den sidste af Astaroths | Astaroth - Storm | Niroda | Fisk | 2.49.9 |
1889 | Slavofil, cob | Fagabal - Rosa Slavyanka | Ilyenko | Claydon | 2.41.0 |
1890 | Triton | Teifus - Baronesse | Niroda | Ambrose | 2.40.0 |
1891 | Rymko Raigis | Regampton - Augusta | Dorozhinsky | Claydon | 2.41.0 |
1892 | Navoi | Krybskytte - Ner | Kretkovsky | Gillam | 2.46.0 |
1893 | Sesam | Gennersbury - Madame de Cosé | Grabovsky | Ponch | 2.41.0 |
1894 | Bayraktar | Deer Boy — Berezina | Ilovaisky | Ambrose | 2.41.0 |
1895 | Mortimer | Lineal - Billede | Krasinskikh | Driskol | 2.40.0 |
1896 | Matador | Galaor - Mira | Cronenberg | skarp | 2.49.0 |
1897 | Edesh, cob | Aeolus - Aeneid | Ribopierre | Sanders | 2.43.0 |
1898 | Griden | Gaga - Magdolina | Bobrinsky | Sanders | 2.47.0 |
1899 | Miltiades | Matridat Pontus - Voldsom tordenvejr | Rud | Bolotov E. | 2.40.0 |
1900 | Alphonse Daudet | Fogabal - Del Amora | Hamp | Bolotov E. | 2.41.0 |
1901 | Le Sorsier | Soroserer - Lady Mary Ayn | Reshke | Sloane K. | 2.47.0 |
1902 | Sirdar 2 | Reveran - Sendew | Cronenberg | Mitchell | 2.46.25 |
1903 | Irsk dreng | Galtee More - Lassouk | Lipgart | Mitchell | 2.35.75 |
1904 | Couloden | Lineal - Nisette | Krasinskikh | Bolotov E | 2.40.25 |
1905 | Fluor | Carlton - Fleur de Lisse | Lubomirsky | Kor D. | 2.38.0 |
1906 | Gammurabi | Galtee More - Galcyone | Derkulsky | Michalczyk S. | 2.36.25 |
1907 | tælle | Espoir - Ellie | Lubomirsky | Winkfield D. | 2.35.25 |
1908 | Galop | Galtimore - Portisch | Yurgens | Winkfield D. | 2.49.0 |
1909 | Magnat | Magus - LadyDesi | Chatroryssky | Kor D | 2.41.25 |
1910 | Theseus | Chirs - Temida | Rodzianko | D. Kambegov | 2.36.25 |
1911 | Floreal | Florizel 2 - Miss Churchill | Lazarev | Butvel | 2.38.75 |
1912 | Mamur | Falb — Meffins | Ursyn-Nemtsevich | Golovkin P. | 2.36.5 |
1913 | Demosthenes | Darley Delhi - Moske | Lazarev | Dugan | 2.37.5 |
1914 | Galust | Galileo - Inalissa | Mantasheva | Winkfield D. | 2.41.5 |
1915 | Grå dreng | Guvernante - Epsom Saint | Czartoryssky | Fomenko | 2.37.0 |
1916 | Macbeth | McDonald2 - Gallina | Mantasheva | Joubert | 2.45.0 |
1917 | Salome, cob | Saltpiter - Lille dronning | Lashkevich | Lemmel | 2.37.5 |
1924 | Rød Terror | Grå Terror - Diana | Ostashevsky | Dudak N. | 2.43.0 |
1925 | Dago | Don Juan - Gamine | Smolensky | Pochuev K. | 2.47.0 |
1926 | Terek | Tagore - Garsonier | Khrenovskaya | Dzyubak A. | 2.38.4 |
1927 | Hetman Ney | Duke - Napoli | Chesme | Tutarish Ch. | 2.34.0 |
1928 | Tilskud, cob | Sirocco - Sula | Chesme | Tutarish Ch. | 2.33.4 |
1929 | Budynok | Brimston - Saint Mahesa | Streletsky | Pochuev K. | 2.32.6 |
1930 | Kort, kob | Tagore - Kifara | Chesme | Dzyubak D. | 2.33.2 |
1931 | Buchuk | Brimston - Formosa | Streletsky | Gudiev G. | 2.38.4 |
1932 | guitar, cob | Tagore - Glorvina | Chesme | Dudak N. | 2.35.3 |
1933 | Blæksprutte | Temryuk — Sornette | " Solopgang " | Sulimenko G. | 2.34.1 |
1934 | Evolution, cob | Yunak - Etoile | " Solopgang " | Laks N. | 2.34.0 |
1935 | heltinde, cob | Brimston - Tristhed | Streletsky | Laks A. | 2.45.0 |
1936 | Avnbøg | Beskarny - Gamza | " Solopgang " | Dudak N. | 2.33.6 |
1937 | Sektor 2 | Tagore - Arrogant | " Solopgang " | Sherstnikov G. | 2.32.0 |
1938 | Dagar | Granit 2 – Dariko | " Solopgang " | Kosovitskiy K. | 2.34.7 |
1939 | Zygote, cob | Granit 2 - Zosia | " Solopgang " | Khantarzhiev G. | 2.33.4 |
1940 | Trinket | Spiller - Bylina | Streletsky | Laks N. | 2.33.7 |
1941 | Lejr | Budynok - Trilby | Streletsky | Har brug for S. | 2.47.4 |
1942 | Tidsplan | Fairbairn-Gamza | " Solopgang " | Har brug for S. | 2.39.2 |
1943 | Hybrid | Budynok - Gazelle | Streletsky | Gruda I. | 3.04.0 |
1944 | birk, kolbe | Zagar – Bezgelek | Derkulsky | Laks A. | 2.45.1 |
1945 | Riesling | Blokfløjten - Sylvia | dem. 1 kavalerihær (Streletsky) | Gruda I. | 2.42.6 |
1946 | Ghazavat | Tabor — Gyurza | Derkulsky | Laks N. | 2.39.3 |
1947 | Douglas | Granit 2 - Trap | " Solopgang " | Mistal G. | 2.33.3 |
1948 | Aileron | Ellerich - Lundenburg | Kabardisk stutteri | Maksimov V. | 2.34.2 |
1949 | Grog 2 | Granit 2 - Hypotese | " Solopgang " | Laks N. | 2.37.5 |
1950 | Ranking | Raphael - Replika | Onufrievsky | Gruda I. | 2.38.0 |
1951 | Marseille | Cyklonisk - Metagram | " Solopgang " | Nasibov N. | 2.39.4 |
1952 | Sungur | Sektor 2 - Havn 3 | " Solopgang " | Kochiashvili K. | 2.34.0 |
1953 | Kharkiv | Krystal - Gundin | Dnepropetrovsk | Ivanov I. | 2.32.0 |
1954 | Aragwa , cob | Enhed - Haiti2 | " Solopgang " | Kochiashvili K. | 2,31 |
1955 | Element | Etalon Or - Daisy (Margaritka) | " Solopgang " | Laks N. | 2.31.2 |
1956 | Argonaut | Amor - raket | kabardisk | Fedorov I. | 2.33.0 |
1957 | Rang | Raufbold - Avis | " Solopgang " | Nasibov N. | 2.35.3 |
1958 | Pynt | Raufbold - Gassana | " Solopgang " | Nasibov N. | 2.31.5 |
1959 | Dagestan | Plæne - Kost | Onufrievsky | Laks N. | 2.38.0 |
1960 | løb | Baltisk Baron - Spejl | " Solopgang " | Borovoy P. | 2.33.7 |
1961 | Ekspert | Raufbold - Ekspertise | " Solopgang " | Nasibov N. | 2.33.1 |
1962 | Delfin | Devonian – Fly B Knight | Erfaren | Zekashev A. | 2.38.2 |
1963 | Hudson | Dristende - Gissa | Onufrievsky | Kubrak V. | 2.35.7 |
1964 | Anilin | Element - Lignende | " Solopgang " | Nasibov N. | 2.36.1 |
1965 | Regel | Pynt - Rampa | Erfaren | Kostenko I. | 2.40.9 |
1966 | Harlem | Argonaut - glasur | kabardisk | Kosenko M. | 2.36.5 |
1967 | Ashgabat | Steinadler - Arterie | " Solopgang " | Kovalev V. | 2.31.7 |
1968 | Pavlodar | Delfin - Mole | Labinsky | Laks N. | 2.33.3 |
1969 | Langet | Gay Warrior II - Liberia | kabardisk | Pshukov Zh. | 2.32.4 |
1970 | Aidar | Element - Anneksering | kabardisk | Kovalev V. | 2.33.1 |
1971 | Reservere | Zadorny - Zoryushka | " Solopgang " | Kappushev A. | 2.27.7R _ |
1972 | Herald | Daring – Guinea | " Solopgang " | Kappushev A. | 2.28.7 |
1973 | stator | Agregat - Session 2 | Beslansky | Edikov H. | 2.40.2 |
1974 | Genaldon | Stator - Galaxy | kabardisk | Sizhazhev B. | 2.39.2 |
1975 | Decembrist | Bagdad - Afgasning | Derkulsky | Zaitsev G. | 2.32.8 |
1976 | Projektor | Anilin - Ghana | " Solopgang " | Shavuev A. | 2.32.5 |
1977 | Suzdal | Dristende - Safa | " Solopgang " | Chuguevets A. | 2.30.5 |
1978 | Florida | Daring - Fe | " Solopgang " | Vladimirov Yu. | 2.29.7 |
1979 | Eten | Anilin - Etna | " Solopgang " | Chuguevets A. | 2.29.7 |
1980 | Avat | Athens Wood - Aerola | " Solopgang " | Petryakov M. | 2,29 |
1981 | Snor , kob | Athens Wood - The Rock | " Solopgang " | Yakovlev V. | 2.31.4 |
1982 | Knojern | Suzdal - Calypso | Dnepropetrovsk | Shelepov A. | 2.34.6 |
1983 | Phazon | Reserve - Fes | " Solopgang " | Shulepov V. | 2.33.4 |
1984 | Kunst | Routh - Andorra | " Solopgang " | Chuguevets A. | 2.29.9 |
1985 | Zador | Athens Wood - Backwater | " Solopgang " | Chuguevets A. | 2.32.1 |
1986 | Flagskib | Floridon - Lapilla | GPP "Krasnoarmeisky" | Kozhomzharov M. | 2.30.7 |
1987 | Gzhatsk | Suzdal - Gayana | Dnepropetrovsk | Shelepov A. | 2.33.6 |
1988 | Rom | Moncontour - Rumænien | kabardisk | Petryakov M. | 2.34.8 |
1989 | Hetman | Benzin 2 - Aliya | GPP "Krasnoarmeisky" | Kozhomzharov M. | 2.33.3 |
1990 | Lys | Whitstead - Sorbonne | " Solopgang " | Lavrikov C. | 2,33 |
1991 | Enterprise | Damister - Intrinsik | Labinsky | Lavrikov C. | 2.31.8 |
1992 | Glaucus | Whitstead - Galia | " Solopgang " | Kozhomzharov M. | 2.34.6 |
1993 | Hilt | Flagskib - Eloga | " Solopgang " | Chuguevets A. | 2.49.2 |
1994 | hum | Leo Castelli - Gapriya | Erdan Hesteklub | Pshukov S. Kh. | 2.36.9 |
1995 | Gurzuf | Fabius - Goryanka | Karachaevsky | Shidakov. D | 2.28.5 |
1996 | Shavat | Observationspost - Leje | "Moderland" | Lyakhov A. | 2.42.7 |
1997 | Connoisseur | Triple Buck - Veil | A. Firov | Pshukov S. Kh. | 2.50.7 |
1998 | vægt | Stimulus - Magnolia | " Solopgang " | Volik A.I. | 2.29.6 |
1999 | Karcha (IRE) | Kahyasi - Løb for dig | Tokov M. | Kulik A. | 2.30.5 |
2000 | Arkansas | Kunst - Askepot | S. Zakaev | Kulik A. | 2.32.4 |
2001 | Bor | Observationspost - Boreen | " Solopgang " | Melekhov V.V. | 2.36.0 |
2002 | Rigaudon | Dotsero (Raymonda) | " Solopgang " | Melekhov V.V. | 2.35.9 |
2003 | Akbash | Balliol Boy - Alfina | " Solopgang " | Melekhov V.V. | 2.35.4 |
2004 | Månetidsel | Malibu månen | OOO "Rus", KBR | Ivko S.A. | 2.32.3 |
2005 | Tsimlyansk | Schweizisk ørken - Maghreb | F. S. Sibagatullin - Nurlatsky k/z | Lyakhov A.A. | 2.35.2 |
2006 | Jasil | Silvano - Yatima | R. A. Kadyrov - Volgogradsky k / z | Kappushev M.A. | 2.34.2 |
2007 | Royal Wool (USA) | Woodman -Royaletta | Volgogradsky k/z | Lyakhov A.A. | 2.30.8 |
2008 | Monomakh (USA) | mineskakt -everhope | OOO Stud Farm Donskoy | Melekhov V.V. | 2.39.2 |
2009 | Statisk hukommelse (USA) | Malibu månen | JSC "Volgogradsky k/z" | Kappushev M.A. | 2.37.7 |
2010 | North Stream (USA) | Giant's Causeway -Starbourne | Kadyrov R.A. | Kappushev M.A. | 2.37.5 |
2011 | Arjuna | Johar _ | OOO Stud Farm Donskoy | Melekhov V.V. | 2.37.6 |
2012 | Guest Honor (USA) | Ghostzapper - Storslået ære | LLC "Stud Farm" 711 " | Nikolkin St. G. | 2.42.4 |
2013 | Amonit (FR) | Kentucky Dynamite | Merkulov I. V., Bryksin A. Yu | Petryakov D. M. | 2.35.4 |
2014 | Jubilæum (USA) | Killingens glæde | Chemezov S.S. | Alberdiev A.A. | 2.34.9 |
2015 | Dacians (USA) | Arch — Hun har Aptitude | Zakaev S.S. | Pshukov A.S. | 2.35.5 |
2016 | Martin Knight Bars (USA) | Malibu månen | Barsuk T. L. KFH | Kruglykhin S.N. | 2.32.6 |
2017 | Ildfugl | Palander - Sonar | Shipilova D. Yu. | Volik A.I. | 2.32.2 |
2018 | Børneleg | Palander - Chili Jr. | JSC "Volgogradsky k/z" | Ivanskoy A.V. | 2.36.6 |
2019 | Big Bright (FR) | Tors - Bungur River | Første Race Syndicate | Ivanskoy A.V. | 2.31.5 |
2020 | Louis (USA) | Grundlov - Speightlass | Mordukhovich E. I. | Sizhazhev R.T. | 2.34.8 |
2021 | Lord Bourbon (USA) | Ikke Bourbon - Ja, hun er en dame | First Race Syndicate ACCHP | Ivanskoy A.V. | 2.33.7 |
2022 | Silk Story (USA) | California Chrome - Karens Silke | JSC "Volgogradsky k/z" | Panzhokov R.A. | 2.33.0 |
Også den store all-russiske derbypris uddeles for de bedste fireårige travere født på den russiske føderations territorium. Denne præmie har været udloddet siden 1899 , betingelserne for at trække præmien har ændret sig flere gange. Før revolutionen blev denne pris kaldt "Bars Prize" til ære for hingsten Bars I, forfaderen til Oryol travracen . De første gange var det kun Oryol-travere, der blev deltagere i konkurrencen. Så, i åbne konkurrencer, begyndte mere friske mestizos at slå de bedste Orlovitter. Under borgerkrigen fra 1918 til 1921 blev præmien ikke trukket. Efter revolutionen blev den tidligere Bars Prize omdøbt til Grand All-Union Four-Year Prize (og Bars Prize begyndte at blive spillet blandt de bedste fire-årige Orlovites). Gennem trav-derbyets historie var distancen 1600 m, kun i 1956 var distancen 2400 m.
I dag er betingelserne for lodtrækningen som følger: præmien spilles i tre runder (heste starter tre gange samme dag med en pause mellem runderne på mindst en time). Afstanden for hver runde er 1600 m. Deltagelse i de første to runder er obligatorisk, i den tredje - efter anmodning fra ejeren. Vinderen er den hest, der indtager førstepladsen i to runder eller vinder mindst én af dem og har det laveste antal besatte pladser i to runder. Vinderne bestemmes af det mindste antal pladser, der er taget i to runder. I tilfælde af lighed mellem summen af pladser, bestemmes vinderne af den mindste sum af agility vist i to runder. En måned før præmien afholdes der kvalifikationsløb for heste, der ønsker at være med i Derbyet. Baseret på resultaterne af disse løb udvælger en særlig kommission ansøgere til sæsonens hovedtravpræmie. Heste, der ikke er udvalgt til at deltage i Derbyet, deltager i lodtrækningen af en "trøstepris" - Guildner's Prize, opkaldt efter hingsten Guildner, vinderen af Derbyet og en fremragende far, der producerede et stort antal sprælske travere. , inklusive Derby-vindere.
Betydningen af den store all-russiske derbypris er meget høj. På grund af de særlige forhold ved præmielodtrækningen er tilsynekomsten af en tilfældig vinder næsten fuldstændig udelukket. Vinderen, der omtales som "derbisten", og andenpladsen i Derby har en tendens til at få stor succes og derefter blive værdige producenter. Præmierekorden for 2022 tilhører 2020 Derby-vinderhoppen Premiere Lock: 1 min 57,3 s.
Rekorden over sejre i Derbyet blandt ryttere tilhører den internationale klassemesterrytter Mikhail Kozlov, som allerede har vundet denne pris ni gange. Derudover forbedrede han Derby-rekorden tre gange. I 1989 vandt Sorrento med en rekord på 2.00,1 som hingst. Præcis 20 år senere, i 2009, slog han på hingsten Time Trotpiks de sekunder - 1:59,7. Tre år senere, i 2012, kunne Mikhail Kozlov, efter at have vundet sit niende Derby, afslutte Poltavets-hingsten, hvor han konkurrerede, på endnu kortere tid: 1:59,2.
År | Vinder | Far | Mor | Agility (min., sek.) | Rytter |
---|---|---|---|---|---|
1899 | Zenith (åh) | Pasha | snerpet | 2.26.3 | G. Brown |
1900 | Plutarch (åh) | Hane | bær | 2.23.0 | I. Solovyov |
1901 | Gorynych (o) | Flygtig | Gromada | 2.20.3 | P. Chernov |
1902 | Dagens helt (åh) | Frygtelig favorit | bær | 2.26.1 | V. Efimov |
1903 | Moody (åh) | Luske | Molodetskaya | 2.21.3 | S. Girnya |
1904 | Netto (a) | Valentine | Dronning Wilks | 2,20 | D. Sinegubkin |
1905 | måske | Alvin | Fortryllerinde | 2.20.1 | W. Cayton |
1906 | tjørn | Fighter | Nelly R | 2.12.2 | W. Cayton |
1907 | Kreditbrev | Akhtur | stephanie | 2.20.5 | A. Konstantinov |
1908 | Svaghed | Garlo | Tabet | 2.14.6 | W. Cayton |
1909 | Skønhed | Rose Pass | Bevinget | 2.14.7 | A. Pasechnaya |
1910 | Centurion | Wilburn M | sigøjner | 2.15.7 | W. Cayton |
1911 | Bunchuk (åh) | Rygrad | Borskaya | 2.17.6 | D. Sinegubkin |
1912 | Meteor | Zenith | Mine | 2.12.6 | W. Cayton |
1913 | Taglioni | Gay Bingen | Hemmelighed | 2.12.4 | W. Cayton |
1914 | Romanforfatter | Robinson | Forældreløs | 2.13.3 | W. Cayton |
1915 | Patrulje | Rose Pass | krone | 2.12.2 | A. Pasechnaya |
1916 | John Mac Kerron | Harry Mac Kerron | Sirene | 2.10.2 | E. Ratomsky |
1917 | Hindbær | Bob Douglas | Mekka | 2.15.3 | P. Belyaev |
1922 | scat | Anthony | Baronesse Rogers | 2.25.3 | I. Kochetkov |
1923 | Gildemand | Gay Bingen | Sejr | 2.15 | M. Stasenko |
1924 | Vinder | Kilpatrick | Grænsen | 2.20.4 | A. Sorokin |
1925 | Doriana | Tyran | Minedrift | 2.17.6 | V. Ryazantsev |
1926 | markis | glorie | Tanke | 2.19.2 | S. Dmitrichev |
1927 | Tåge | Patrulje | Skygge | 2.15 | S. Cayton |
1928 | Mestre | Bob Douglas | værtinde | 2.10.4 | S. Pasechnaya |
1929 | Slave | John Mac Kerron | Fangenskab | 2.10.3 | S. Cayton |
1930 | Geranium | Tyran | Heltinde | 2.11.2 | A. Viktorov |
1931 | Oktav | Bob Douglas | Okleva | 2.09.5 | S. Pasechnaya |
1932 | Grus | Molchek | kant | 2.10 | S. Dmitrichev |
1933 | Gilda | Gildemand | Daggry | 2.09.4 | M. Stasenko |
1934 | Aften | Rystende | Vega | 2.06.7 | I. Pyanov |
1935 | Eaglet | Hane | Orianda | 2.08.5 | P. Sitnikov |
1936 | Talentfulde | Dodyr | Hemmelighed | 2.11 | P. Belyaev |
1937 | Gist | revler | gæstfri | 2.13.3 | A. Bondarevsky |
1938 | bayadère | Gildemand | Borovinka | 2.07.4 | M. Stasenko |
1939 | Flyvende hollænder | strejfe rundt | Leda | 2.09 | A. Pasechnaya |
1940 | Gorta | Gildemand | Jackdaw | 2.07.7 | M. Stasenko |
1941 | Gilda | Gildemand | Vilna Dumka | 2.08 | G. Groshev |
1942 | Vagtel (åh) | Heks | Dæmning | 2.11.6 | V. Protasov |
1943 | måde (åh) | Heks | Blizzard II | 2.11.4 | E. Rodzevich |
1944 | Zgidny | Gildemand | Daggry | 2.12 | N. Semichov |
1945 | Citat (o) | hvalbåd | Spole | 2.10.1 | A. Roschin |
1946 | Gammel drøm (åh) | Mos | Fremtid | 2.09.4 | G. Groshev |
1947 | Gagach | Gildemand | Gakivnytsya | 2.09.2 | M. Stasenko |
1948 | Rosin | Skrue | Zest | 2.05.7 | N. Kalala |
1949 | Stjerne | Kornblomst | jordbær | 2.08.1 | A. Bondarevsky |
1950 | Firkantet (o) | stræde | Keramik | 2.08.1 | A. Roschin |
1951 | Arzamas | Zgidny | Argentina | 2.15.5 | A. Zotov |
1952 | Hemmelighed | Talentfulde | Skæbne | 2.07.7 | A. Sorokin |
1953 | førstefødte | Gave | Massandra | 2.06.4 | A. Zotov |
1954 | væddeløb
Heliotrop |
budbringer
gæstekunstner |
Lava
Lorelei |
2.09 | N. Kalala
V. Ratomsky |
1955 | Vindmølle | Kornblomst | Colchis | 2.06.1 | V. Ratomsky |
1956 | Tårn | Kornblomst | Sværd | 3.16.4 (2400 m) | V. Ratomsky |
1957 | Fedt nok | Kor | Tillidsfuld kæreste | 2.09.1 | P. Sharonov |
1958 | Klokkespil | dreng | Mystisk | 2.09.4 | I. Shirkhalov |
1959 | Elnik (o) | Myrespiser | Eltsovka | 2.10.5 | E. Krasheninnikov |
1960 | Sorgløs | Bor | Medgift | 2.10 | I. Snetkov |
1961 | Prisme | Oprichnik | Optakt | 2.10 | I. Snetkov |
1962 | Colombia | væddeløb | Akeleje | 2.07.7 | A. Karkachev |
1963 | Guzhok | Håndbevægelse | Hypotenuse | 2.09.2 | P. Grechkin |
1964 | Fjergræs | vesir | kvante | 2.06.2 | M. Burdova |
1965 | Album | førstefødte | måske | 2.07.2 | A. Kreydin |
1966 | Skulder strop | Hybrid | Prag | 2.10.2 | A. Lipatnikov |
1967 | Tulumbas | Kærlig | Skralde | 2.10.3 | S. Tarasov |
1968 | Rosin | Kilometertal | Gnist | 2.12.4 | A. Turkov |
1969 | Pil | Low Hanover | Taiga | 2.05.1 | A. Dukalsky |
1970 | troldmand | Oprichnik | chvannaya | 2.07.2 | A. Kreydin |
1971 | Masse | Oprichnik | Lemma | 2.07.2 | A. Kreydin |
1972 | Huguenot | Granit | Gloria | 2.04.7 | A. Polzunova |
1973 | Othello | Low Hanover | Positur | 2.03.6 | E. Moseenkov |
1974 | Hemlock (a) | Bland Hannover | Grøn Is | 2.06.6 | M. Fingerov |
1975 | Handikap | Adgangskode | Kiks | 2.04.5 | V. Prokudin |
1976 | Søg | Oprichnik | Palmyra | 2.04.7 | A. Kreydin |
1977 | Hyalite | spejder | Svamp | 2.04.5 | A. Kozlov |
1978 | Indkvartering | troldmand | uovervindelig | 2.03.4 | A. Kreydin |
1979 | Glans | Holguin | laurbær | 2.05.5 | L. Karpinsky |
1980 | Biotop | Adgangskode | Bastille | 2.05.6 | E. Moseenkov |
1981 | Forstærker | Elm | grin | 2.05.1 | P. Burylov |
1982 | Gibraltar | Low Hanover | Gymnasium | 2.07.6 | A. Khirga |
1983 | Hopak | parist | Dyb | 2.04.2 | V. Kochetkov |
1984 | bladfald | Prolog | Kærligt møde | 2.04.1 | M. Pupko |
1985 | Grotte(r) | Gentag | Grøn Is | 2.09.2 | V. Rostovshchikov |
1986 | Cypern (o) | Pompey | stejlhed | 2.03.5 | M. Kozlov |
1987 | Argonaut | Gentag | Alveolus | 2.05.0 | M. Fingerov |
1988 | Kryds | Centenial Way | kultur | 2.04.3 | A. Larionov |
1989 | Sorrento (a) | Gentag | Sil | 2.00.1 | M. Kozlov |
1990 | Rhombus | Gentag | Olta | 2.01.3 | A. Kozlov |
1991 | Meridian | Gentag | Macapa | 2.00.7 | M. Kozlov |
1992 | Diktator | Gentag | Dolly | 2.04.2 | M. Kozlov |
1993 | Ors | Rugbys stjerne | Omega | 2.05.0 | A. Kozlov |
1994 | Suder | kikærter | Lucretia | 2.04.6 | A. Kozlov |
1995 | Charka | Gentag | Changa | 2.04.4 | A. Nesyaev |
1996 | spøgefugl | Pirouette | Oligarki | 2.01.5 | M. Kozlov |
1997 | Broadway | Overclocking | Ubestridt | 2.04.0 | M. Ryabchikov |
1998 | Lissabon | Sydney Lobell | lacricia | 2.04.0 | Y. Repin |
1999 | Mast(er) | Gallant Pro | Retorik | 2.00.5 | G. Bolshakov |
2000 | Prælat(e) | Ruleng monark | Pakhra | 2.02.1 | Y. Repin |
2001 | Picourt | Rex R Lobell | joke | 2.03.0 | P. Makarov |
2002 | Roulade | Armbro Blad | Slottning | 2.02.6 | O. Nikoghosyan |
2003 | Sylvester (a) | Armbro Blad | Serenade | 2.03.4 | A. Nesyaev |
2004 | Prestige | Parkway Trotpeaks | pomorka | 2.01.8 | A. Yakubov |
2005 | Karneval | Armbro guld | Cressida | 2.01.4 | P. Makarov |
2006 | tron(er) | Ti Pund Bess | Cassia | 2.01.7 | M. Kozlov |
2007 | Terminator | Meridian | Tid Broline | 2.01.2 | M. Kozlov |
2008 | Laurel Fail | Fejl es | Lute | 2.01.8 | Y. Repin |
2009 | Tid Troppiks (a) | Parkway Trotpeaks | Tid Broline | 1.59.7 | M. Kozlov |
2010 | Versailles | Buvitier d'Anou | Muligt | 1.59.9 | V. Suchkov |
2011 | antik | Newk It Freddy | antiope | 2.01.6 | N. Plesser |
2012 | Poltavets | Lissabon | Poltavka SYN | 1.59.2 | M. Kozlov |
2013 | Champion | Ogypey Vinuar | Måge | 2.01.0 | G. Bolshakov |
2014 | fakkel(e) | Amerigo | fifi | 2.00.0 | G. Bolshakov |
2015 | Cyklonen Lok (a) | Kramer dreng | Tsetica Real | 2.01.7 | A. A. Vilkin |
2016 | Jack Pot (a) | Passerer Hannover | Justin Hanover | 1.59.1 | V. Kondratyuk |
2017 | Aineka "Ch" (a) | Nasachting | Ultimative valg | 1.58.8 | A. A. Vilkin |
2018 | Sensei "Ch" | Singintzibreeze | Sparta | 1.59.8 | A.A. wilkin |
2019 | flodar | Drago Jet | flona | 1.57.4 | I. Prozorova |
2020 | Premiere lås | Gentag kærlighed | Paelia lås | 1.57.3 | Gabdrashitov R. |
2021 | Pele "Ch" | Pine Chip | Pretoria Ace | 1.59.1 | Durnopyanov A. |
2022 | Do-Re-Mi "Ch" | maj MVP | Julianne Deo | 1.58.0 | Wilkin A. |